Ptačí kamarádi do každé domácnosti: Prodej papoušků a exotického ptactva

od mir.dubina@gmail.com

Chov exotického ptactva, jako jsou papoušci, je v posledních letech stále populárnější. Mnoho lidí je přitahuje jejich pestrobarevné zbarvení, inteligence a schopnost napodobovat lidskou řeč. Ptáci jako papoušci také poskytují společnost a mohou se vázat na svého majitele.

Na druhou stranu je třeba si, že péče o exotické ptactvo je finančně i časově náročné. Ptáci potřebují prostornou a dobře vybavenou klec, speciální krmivo, pravidelnou péči a veterinární dohled. Také je důležité věnovat ptákům dostatek času a, jinak mohou trpět osamělostí a nudou. Nevhodný chov může ptáky stresovat a zkracovat jim život.

Proto je před pořízením exotického ptáka důležité zvážit, zda máme dostatek financí, prostoru, času a trpělivosti, abychom jim poskytli vhodné prostředí a péči. Pokud ano, může být chov exotického ptactva obohacující zkušenosti jak pro ptáky, tak pro jejich majitele.

Legislativa chovu papoušků a exotického ptactva

Prodej a držení exotických ptáků v České republice podléhá určitým zákonům a nařízením. Mezi nejdůležitější patří:

 • Zákon na ochranu zvířat proti týrání č. 246/1992 Sb. – stanovuje pravidla pro chov zvířat, aby nedocházelo k jejich týrání. Vztahuje se i na chov exotických ptáků.
 • Vyhláška č. 382/2004 Sb. – stanovuje technické požadavky pro chov hospodářských zvířat a zvířat z akvakultury. Vztahuje se i na podmínky chovu exotických ptáků.
 • Zákon č. 100/2004 Sb. o ochraně druhů volně žijících živočichů a rostlin – reguluje dovoz ohrožených druhů, mezi které patří i některé druhy exotických ptáků.
 • Zákon č. 326/2004 Sb. o rostlinolékařské péči – stanovuje podmínky dovozu zvířat ze třetích zemí, aby se zabránilo zavlékání chorob.
 • Zákon č. 166/1999 Sb. o veterinární péči – určuje pravidla pro prodej zvířat, evidence chovatelů, veterinární kontroly apod.

Při prodeji a chovu exotických ptáků je nutné tyto zákony a vyhlášky dodržovat, aby nedocházelo k porušování právních předpisů. Prodejci i chovatelé by se s legislativou měli podrobně seznámit.

Druhy prodávaných papoušků a exotického ptactva

Nejčastěji prodávanými druhy papoušků jsou andulky, agapornisy, kakadu, amazoňani a aratingy. Mezi oblíbené exoty pak patří zebřičky, amadiny, pěvci a také menší druhy papoušků jako jsou například korely.

Andulky jsou malí papoušci původem z Austrálie. Jsou velmi oblíbené pro svou hravou, snadný chov a pestré zbarvení. Nejčastěji se prodávají andulky vlnkované, andulky černohlavé a andulky zpěvavé.

Agapornisové pocházejí z Afriky a patří mezi nejmenší papoušky. Vyznačují se kulatou hlavou a krátkým ocasem. Nejoblíbenější jsou pestrobarevní agapornis Fischerův a agapornis růžovohlavý.

Kakadu jsou velcí papoušci z Austrálie a Nové Guiney. Vyhledávané druhy jsou kakadu molucký, kakadu bílý a kakadu žlutočečelatý. Kakadu vynikají inteligencí a schopnosti napodobovat lidskou řeč.

Amazoňani pocházejí z tropických pralesů Střední a Jižní Ameriky. Mezi prodávané druhy patří amazoňan modročelý, amazoňan oranžovokřídlý, amazonek kubánský nebo amazoňan vínorudý. Jde vesměs o velké, barevné a hlasité papoušky.

Aratingy jsou menší amazoňani z Jižní Ameriky. Oblíbené jsou aratinga sluneční, aratinga červená a aratinga zlatočelá. Vyznačují se zeleným zbarvením a červenými skvrnami na tvářích nebo uších.

Chov papoušků

Chov papoušků a exotů vyžaduje splnění specifických potřeb jednotlivých druhů. Je důležité zajistit vhodné prostředí, stravu a sociální kontakt.

Potřeby jednotlivých druhů

Každý druh ptáka má své nároky na velikost a vybavení klečí či voliér. Například menší druhy papoušků jako andulky ocení klec minimálně 50 x 50 x 50 cm, když aratinga či amazoňan potřebují prostor v řádu metrů. Důležité je zajistit dostatečný prostor pro létání a houpání. Vhodné jsou různé bidýlka, houpací hrazdy či přírodní větve. Ptáci potřebují i ​​úkryty na spaní.

Krmení

Stravování exotů vyžaduje pestrou stravu. Základem je kvalitní směs pro daný druh semene a oříšků. Doplňkejte ji čerstvé a sušené ovoce, zelenina, byliny, květiny, větvičky a jiné přírodniny. Důležitá je nabídka čerstvé vody. Strava musí pokrýt nutriční potřeby a zabavit ptáky.

Veterinární péče

Prevence onemocnění zajišťuje v zajištění vhodných podmínek a plnohodnotné stravy. Přesto je nutná pravidelná kontrola u veterinářů se specializací na exoty. Deset provede prohlídku, odběry a vakcinace. Včasná diagnostika zabrání šíření chorob a umožní vyléčení ptáka.

Kupní smlouva

Při koupi papouška nebo jiného exotického ptáka by měla být vždy sepsána řádná kupní smlouva. Ta by měla obsahovat následující:

 • Jméno a adresu kupujícího prodávajícího
 • Datum prodeje
 • Druh a popis prodávaného ptáka – plemeno, barevná mutace, pohlaví, stáří, kroužkový znak apod.
 • Prohlášení prodejce o zdravotním stavu ptáka
 • Cena ptáka
 • Záruční podmínky – jak dlouho a za jakýchkoli podmínek lze ptáka reklamovat
 • Podpis obou stran

Kupní smlouva slouží jako doklad o koupi a pomáhá vyřešit případné spory mezi kupujícím prodávajícím. Proto je dobře v ní co nejpodrobněji popsat kupované zvíře. Smlouvu by měl kupovat uschovat pro případ reklamace nebo dalšího prodeje ptáka. Bez řádné smlouvy se lze jen těžko domáhat svých práv.

Cena

Orientační ceny běžných druhů papoušků se pohybují v rozmezí od několika stovek do několika tisíc korun. Záleží na druhu, stáří, barvě, ale také na tom, zda jde především o samce či samici. Obecně lze říci, že sami jsou o něco dražší.

Mezi levnější druhy patří například:

 • andulky vlnkované – od 200 Kč
 • kanárci – od 500 Kč
 • korely chocholaté – od 800 Kč

Dražší jsou pak papoušci větších druhů:

 • amazoňané – od 5000 Kč
 • ary ararauny – od 23000 Kč
 • kakadu – od 30000 Kč

Nejdražší jsou pak vzácné druhy jako ara hyacintový, který může stát i přes 200 000 Kč.

Při koupi je dobré zvážit nejen pořizovací cenu, ale také náklady na krmivo, klec a další vybavení. Levný pták nemusí být vždy nejlepší volbou.

Výběr ptáka

Při výběru papouška je důležité věnovat pozornost jeho zdravotnímu stavu a kondici. Zkušený chovatel rozpoznat zdravého jedince podle několika znaků:

 • Peří by být čisté, lesklé a bez známek poškození. Pokud jsou patrné holé fleky nebo vyškubané peří, mohou signalizovat parazity, stres nebo jiné zdravotní problémy.
 • Oči by měly být jasné a čisté, bez výtoků a zarudnutí. Zakalené oči mohou značit infekci.
 • Zobák a nozdry by neměly vykazovat známky sekretů nebo zanesení. Mohlo by to ukazovat na dýchací potíže.
 • Drápky na nohách by měly být ostré, nepoškozené. Otlaky a zlomeniny mohou naznačovat nevhodné podmínky chovu.
 • Peří na břiše by nemělo být mastné a slepené, což může být příznakem průjmu.
 • Pták by měl být aktivní, živý, zvědavý a reagovat na podněty ve svém okolí. Apatie a netečnost jsou varovným signálem.
 • Poslouchejte dýchání ptáka. Pokud je ztížené, chrčivé nebo slyšitelné pištění, může trpět dýchacími obtížemi.
 • Sledujte také chování při krmení. Zdravý pták by měl jevit zájem o potravu a sjedat dostatečné množství.

Pečlivým posouzením zdravotního stavu a kondice se můžete ujistit, že si vyberete vitálního a zdravého papouška, který bude radost chovat.

Příprava domova pro papouška, nebo jiného exotického ptáka

Předtím, než si pořídíte exotického ptáka, je potřeba dobře promyslet a připravit prostory, kde bude žít. Ptáci jsou inteligentní tvorové a potřebují dostatek prostoru a aktivit pro spokojený život.

Klec

Klec by měla být dostatečně velká, aby se pták mohl pohybovat a létat. Pro menší druhy papoušků jako andulky stačí klec o rozměrech 60 x 40 x 50 cm. Pro větší papoušky ara, kakadu nebo amazoňana je potřeba klec minimálně 100 x 50 x 100 cm. Klec by měl být vyroben z kvalitního materiálu, který ptáci nebudou nicit.Vhodné jsou kovové klece, případně potažené dřevem či laminátem. Mříže by neměly být příliš široké, aby si pták neporanil nohy. Důležité je zajistit možnost výměny dna klece kvůli čistotě.

Vybavení klece

Klec by měla být vybavena bidlem na sezení, miskami na krmivo a vodu. Pták ocení hračky, větvičky či přírodní prvky na hraní. Doporučuje se umístit do klece pískovou vaničku pro koupání. Pro spokojenost ptáka je dobré obměňovat hračky a věci v kleci. Klec umístěte na klidné místo mimo průvan.

Voliéra

Pokud máte dostatek prostoru, je vhodnější pořídit pro ptáky voliéru. Zajistím jim více prostoru pro létání a přirozený pohyb. Voliéra by měla mít minimální rozměry 100 x 100 x 200 cm pro menší papoušky a větší pro ara či kakadu. Zde myslím na vybavení pro létání, hraní a odpočinek. Voliéru umístěte nejlépe v obytné místnosti, aby byl pták součástí rodiny.

Kvalitní příprava prostoru a vhodné vybavení klece či voliéry je základem pro spokojený život vašeho ptáka. Nešetřete proto na prostor ani vybavení. Odměnou vám bude spokojený a zdravý společník.

Doprava

Jak bezpečně dopravit ptáka domů je jednou z nejdůležitějších věcí, které je třeba vzít v úvahu při koupi papoušky nebo jiného exotického ptáka. Je důležité ptáka přepravovat v odpovídající přepravní posteli, která je dostatečně velká, větraná a bezpečná.

Při výběru přepravní bedny je třeba dbát na to, aby v ní bylo dostatek místa pro pohyb. Pták by měl mít možnost pohodlně sedět, otáčet se a napínat křídla. Doporučuji se měkké podložky na dno bedny, aby se pták při převozu nezranil. Důležité je také zajistit dostatečné větrání. Přepravní bedna by měla mít otvory po stranách i na vrchní části. Pták potřebuje čerstvý vzduch.

Před samotnou cestou je dobré ptáka nakrmit a napojit. Cesta může trvat několik hodin a pták by během ní neměl strádat. Do bedny je vhodné dát misku s vodou. Aby se voda při převozu nevylila, doporučuje se použít speciální napáječky pro zvířata.

Během převozu je třeba bednu umístit na stabilní místo, kde se nebude kývat. Prudké pohyby a nárazy mohou ptáka vystresovat a zranit. Ideální je bednu připevnit, aby se nemohla pohybovat.

Bezpečná doprava je zásadní, aby se pták do nového domova dostal v pořádku a bez stresu. Pečlivý výběr přepravní bedny a péče během cesty pomůžou zajistit jeho pohodlí a bezpečí.

Shrnutí

Kupovat exotické ptactvo, jako jsou papoušci, není rozhodnutí, které by se mělo učinit bez předchozích úvah. Existuje několik hlavních bodů, které je třeba vzít v úvahu:

 • Exotické ptactvo vyžaduje dlouhodobou péči a velké množství času. Je důležité být připraven na desítky let starostí nebo ptáka.
 • Ptáci potřebují velký prostor a stimulaci. Je potřeba jim zajistit prostornou klec nebo voliéru a denně s nimi trávit čas.
 • Pořizovací cena ptáka je jen začátek, budou následovat další výdaje na krmivo, příslušenství a veterinární péči.
 • Hlučnost některých druhů ptáků může být problémem pro sousedy v hustě obydlených oblastech.
 • Než se pro ptáka rozhodnete, nastudujte si druh, abyste věděli, zda vaše prostředí a životní styl ptákovi vyhoví.
 • Pečlivě znám zdroj ptáka. Vyhněte se podezřelým obchodníkům a volte osvědčené chovatele.
 • rozhodně se, že máte čas, peníze a prostor poskytnout ptákovi vše, co potřebuje k tomu, aby byl šťastný a zdravý.

Pokud jste připraveni na dlouhodobý závazek a výzvy péče o exotického ptáka, může to být velmi obohacující zkušenost. Pečlivým plánováním se vyvarujete mnoha problémů a budete moci získat všechny radosti, které tito inteligentní a společenští ptáci přináší.

You may also like