Jak složitá je péče o papouška a jeho chov?

od mir.dubina@gmail.com

Správná výživa je zásadní pro zdraví a dlouhověkost papoušků. V přírodě se papoušci živí pestrou stravou obsahující ovoce, zeleninu, semena, ořechy a jiné přírodní zdroje živin. V zajetí je důležité jejich přirozenou stravu co nejvíce napodobit.

V tomto článku se podíváme na základní složky stravy papoušků, porovnáme hotové směsi a vlastní krmné směsi, prozkoumáme optimální složení, množství a četnost krmení. Také se zaměříme na doplňování vitamínů, minerálů a dalších živin prostřednictvím čerstvého ovoce, zeleniny, ořechů a semen. Zdravá a vyvážená strava je základem dlouhého a spokojeného života vašeho opeřeného miláčka.

Základní živiny

Papoušci potřebují vyváženou stravu obsahující čtyři základní živiny – bílkoviny, tuky, sacharidy a vitamíny s minerály.

**Bílkoviny** jsou důležité pro růst a obnovu svalů, peří a kostí. Bílkoviny by měly tvořit asi 15-25% papouščí stravy. Dobrými zdroji bílkovin jsou pšenice, kukuřice, sója, luštěniny, ořechy a semena.

**Tuky** poskytují energetické zásoby a pomáhají vstřebávat vitamíny rozpustné v tucích. Měly by pokrývat asi 5-15% stravy. Tuky jsou obsaženy v olejnatých semenech jako slunečnice, řepka nebo lněné semínko.

**Sacharidy** jsou hlavním zdrojem energie. Měly by představovat asi 50-60% stravy. Dobrými zdroji jsou obiloviny, zelenina, ovoce a luštěniny.

**Vitamíny a minerály** jsou nutné pro zdraví a správnou funkci organizmu. Zajistíme je pestrou stravou nebo doplňky. Důležité jsou vitamíny A, B, C, D, E, vápník nebo železo.

Granule versus vlastní směsi

Krmení papoušků je možné řešit buď pomocí hotových granulovaných krmiv nebo vlastních směsí. Obě varianty mají své výhody i nevýhody.

Hotová granulovaná krmiva jsou velmi pohodlná, stačí je jen nasypat do misky. Jsou vyvážená a obsahují všechny potřebné živiny. Nevýhodou je ale menší rozmanitost a papoušci si na stejné granule rychle zvyknou. Také bývají dražší než vlastní směsi.

Vlastní směsi vyžadují více přípravy, je potřeba smíchat vhodné složky v správném poměru. Výhodou je větší rozmanitost a možnost přizpůsobit směs konkrétnímu papouškovi. Lze také využít levnější suroviny. Nevýhodou může být horší vyváženost živin, pokud směs není sestavena správně.

Při volbě mezi granulemi a vlastní směsí je dobré zvážit své možnosti a zkušenosti. Pro začátečníky jsou vhodnější hotová krmiva, zatímco zkušenější chovatelé mohou s výhodou připravovat vlastní směsi. Ideální je kombinace obojího pro zajištění vyváženosti i rozmanitosti.

Složení vlastní směsi

Složení vlastní krmné směsi pro papoušky je velmi důležité, aby papoušek dostal všechny potřebné živiny. Základem vlastní směsi by měly být různé druhy obilovin, ovoce a zeleniny.

Druhy obilovin

Vhodné obiloviny pro papoušky jsou proso, pohanka, oves, pšenice, kukuřice nebo čirok. Tyto obiloviny poskytují papouškům sacharidy jako zdroj energie. Je dobré kombinovat více druhů, aby směs byla nutričně vyváženější.

Ovoce a zelenina

K obilovinám je potřeba přidat čerstvé nebo sušené ovoce a zeleninu. Vhodné je jablko, hruška, meruňka, broskev, malina, jahoda, paprika, mrkev, salát či špenát. Ovoce a zelenina dodávají vitamíny, minerály a antioxidanty. Jejich podíl by měl tvořit asi 15-20% celkové směsi.

Ořechy a semena

Pro zdraví papoušků jsou důležité také ořechy a semena, které představují zdroj bílkovin, tuků a dalších živin. Doporučené jsou vlašské ořechy, kešu, para ořechy, dýňová semínka či slunečnicová semínka. Jejich množství by mělo být 5-10% celkové směsi.

Množství a četnost krmení

Doporučené dávky a denní režim krmení se liší podle druhu a velikosti papouška. Menší papoušci, jako jsou andulky nebo korely, potřebují méně krmiva než větší ara nebo amazoňan.

Obecně platí následující doporučení:

– Malí papoušci (do 100 g) – 1-2 lžíce krmiva denně rozdělené do několika porcí
– Střední papoušci (100-300 g) – 2-4 lžíce krmiva denně rozdělené do několika porcí
– Velcí papoušci (nad 300 g) – 4-8 lžic krmiva denně rozdělené do několika porcí

Denní režim by měl zahrnovat ráno nasycení, přes den menší porce a večer opět větší porci. Krmivo by nemělo být neustále k dispozici, aby se papoušek nepřejídal.

Důležité je kontrolovat příjem krmiva a udržovat optimální hmotnost papouška. Při nadváze je potřeba omezit přísun potravy. Naopak u podvýživy je třeba zvýšit dávky. S krmením je dobré zařazovat i aktivity a hračky, aby se papoušek dostatečně zabavil.

Vitamíny a minerální látky

Stejně jako u lidí, i u papoušků je důležité dbát na příjem vitamínů a minerálů. Mezi nejdůležitější patří:

– **Vitamín A** – podporuje imunitu, růst a reprodukci. Nachází se v mrkvi, papáje, manga, meruňkách a jiném oranžovo-červeném ovoci.

– **Vitamín D3** – pomáhá vstřebávání vápníku. Získává se ze slunečního záření, ale v zimě je potřeba doplňovat.

– **Vitamín E** – působí jako antioxidant. Obsahují jej ořechy, semena a obilniny.

– **Vápník** – nezbytný pro pevné kosti a zobák. Zdrojem jsou vápníkem obohacená krmiva.

– **Jód** – důležitý pro štítnou žlázu. Doplňuje se jodizovanou solí.

Nedostatek vitamínů a minerálů může způsobit řadu zdravotních problémů. Proto je důležité podávat krmnou směs obohacenou o vitamíny, případně doplňovat chybějící látky doplňky stravy. Poraďte se s veterinářem, jaké vitamíny a minerály by papoušek měl užívat.

Ovoce a zelenina

Ovoce a zelenina jsou důležitou součástí stravy papoušků. Dodávají jim vitamíny, minerály, antioxidanty a vlákninu. Existují ale druhy ovoce a zeleniny, které jsou pro papoušky nevhodné.

Vhodné druhy:

– Jablka – bohatý zdroj vitaminů A, C a vlákniny. Dobře nakrájet na malé kousky.

– Hroznové víno – obsahuje vitamín C a antioxidanty. Podávat bez stopky.

– Brokolice – zdroj vitaminů A, C a K. Nakrájet na malé růžičky.

– Mrkev – obsahuje betakaroten. Nakrájet na proužky nebo strouhat.

– Paprika – poskytuje vitamin C a antioxidanty. Odstraňte pecky a nakrájejte.

– Řepa – obsahuje vitamín C a vlákninu. Dobře umytá, nastrouhaná.

**Nevhodné druhy:**

– Citrusy – příliš kyselé, mohou dráždit zažívací trakt.

– Fazole – obsahují lektiny, které jsou pro ptáky toxické.

– Cibule – může způsobit anemii.

– Avokádo – obsahuje persin, který je pro ptáky jedovatý.

Způsob krmení:

Ovoce a zeleninu je třeba vždy dobře umýt a zbavit slupky či jiných nejedlých částí. Pak nakrájet na malé kousky vhodné pro zobání. Čerstvé plody a zelenina by měly tvořit přibližně 20-30% denní stravy. Nespotřebované zbytky je třeba vyhazovat, aby se nezkazily. Sušené ovoce lze podávat jako občasnou pochoutku.

Ořechy a semena

Ořechy a semena jsou důležitou součástí stravy papoušků. Poskytují jim zdravé tuky, bílkoviny, vlákninu a další živiny.

Vhodné druhy ořechů a semen pro papoušky jsou:

– Vlašské ořechy – bohatý zdroj omega-3 mastných kyselin
– Para ořechy – obsahují vápník a zinek
– Kešu oříšky – zdroj selenu
– Pistácie – obsahují antioxidanty
– Slunečnicová semínka – zdroj vitamínu E
– Konopná semínka – obsahují kvalitní bílkoviny
– Chia semínka – bohatý zdroj omega-3 mastných kyselin

Ořechy a semena by měly tvořit asi 10-15 % celkové stravy papouška. Je potřeba je podávat v menších kousíčcích, aby se nepoškodil zažívací trakt. Doporučené množství je asi 1-2 kousky ořechu denně na menšího papouška a 2-3 kousky pro větší druhy.

Je důležité ořechy a semena střídat, aby papoušek dostal pestrou stravu. Také je vhodné je namáčet před podáváním, změkčí se a usnadní se trávení. Ořechy a semena jsou chutnou a zdravou součástí krmné dávky papoušků.

“Bezpečnost” krmení

Při krmení papoušků je důležité dbát na bezpečnost, abychom jim nezpůsobili zdravotní problémy. Existuje několik rizikových potravin, kterým bychom se měli vyhnout. Mezi nejrizikovější patří čokoláda, avokádo, alkohol, kofein a sůl. Ty mohou u papoušků způsobit vážné zdravotní komplikace nebo dokonce smrt.

Dále je potřeba dávat pozor na přípravu a skladování krmiva. Syrové maso, vejce či zelenina musí být vždy dobře tepelně upravené, abychom zabránili přenosu salmonely či jiných patogenů. Hotové směsi bychom měli uchovávat v chladničce a spotřebovat do 2-3 dnů. Zbytky krmiva je lepší vyhazovat než nechávat v misce, kde by mohlo zapařit a kontaminovat další potravu.

Při manipulaci s krmivem je potřeba dbát na čistotu a hygienu. Misky na krmení bychom měli pravidelně mýt horkou vodou. Dodržováním těchto zásad můžeme předejít řadě zdravotních komplikací u našich papoušků.

Co řící závěrem?

Správné krmení je pro zdraví a spokojenost papoušků velmi důležité. Shrňme si tedy hlavní body:

– Základem by měla být kvalitní směs semen a ořechů, doplněná ovocem a zeleninou. Granule jsou vhodnou alternativou, pokud nemáte čas připravovat vlastní směsi.

– Sledujte poměr základních živin – zejména dostatek bílkovin a nenasycených mastných kyselin je potřeba.

– Vitamíny, minerální látky a stopové prvky jsou nutné pro zdraví. Pokud krmíte vlastní směsí, přidávejte vitamínové doplňky.

– Krmte menší porce vícekrát denně, aby se zvýšila aktivita a zabavovali se. Dbejte na dostatečný přísun čerstvé vody.

– Odstraňte zbytky krmiva, abyste předešli kontaminaci a plísním. Udržujte krmítka v čistotě.

– Než změníte krmení, přecházejte postupně a sledujte reakci. Raději konzultujte s veterinářem.

Správným krmením prokážete papouškům péči a zajistíte jim dlouhý a šťastný život. Pevné zdraví!